Приеман в малки дози натуралният ябълков оцет е полезен за стомаха. Пийте по лъжичка-две на ден за подобряване на храносмилането, ускоряване на метаболизма, стимулиране на червата и лечение на някои стомашно-чревни заболявания.
Как да използваме ябълков оцет за здрав стомах, четете по-надолу. В темата ще намерите решение за най-често срещаните проблеми със стомаха, начини за превенция и ефикасни рецепти с оцет за лечението им.
Оцетът от ябълки компенсира недостигът на киселини в стомаха и подобрява храносмилането. Отлично средство е против киселини след хранене. Помага за лечението на някои болести, но за други сериозно вреди:
Оцетът от ябълки компенсира недостигът на храносмилателни ензими и стимулира работата на червата. Може да се използва за лечение на следните стомашно-чревни проблеми:
Оцетът от ябълки помага не само за здрав стомах. Може да се каже, че той е панацея за всякакви болести - от обикновени настинки до хипертония, диабет и др. Повече в следващите теми.
Как да използваме ябълков оцет за здрав стомах, четете по-надолу. В темата ще намерите решение за най-често срещаните проблеми със стомаха, начини за превенция и ефикасни рецепти с оцет за лечението им.
Оцетът от ябълки компенсира недостигът на киселини в стомаха и подобрява храносмилането. Отлично средство е против киселини след хранене. Помага за лечението на някои болести, но за други сериозно вреди:
Ябълковият оцет помага при киселинен рефлукс
Оцетната киселина, която се съдържа в ябълковия оцет е добър заместител на естествените стомашни киселини. Погрешно е да се смята, че свръхпроизводството на киселини в организма е причинител на киселинен рефлукс (дискомфорт, парене и киселини в стомаха, най-просто казано). Всъщност е точно обратното – недостигът им води до проблеми с храносмилането и гастроезофагеална рефлуксна болест (ГЕРБ). 1-2 суп. лъж. натурален ябълков оцет на ден регулира нивото на киселините и помага при киселинен рефлукс.Ябълковият оцет вреди при язва
Ябълковият оцет е абсолютно противопоказен за язва на дванайсетопръстника и стомаха, тъй като допълнително усилва агресивността на стомашния сок. Известно е, че една от причините за появата на язвените болести е високата киселинност. Оцетът не само няма да помогне за лечението, но и сериозно може да навреди.Ябълков оцет срещу киселини в стомаха
Много хора се оплакват от киселини след хранене, дори ако нямат сериозни проблеми със стомаха. Обикновено това се получава след консумация на храни, богати на белтъчини – месо, колбаси и др. Причината е - недостиг на естествени киселини в стомашния сок. Смес от ябълков оцет, сода и мед действа добре срещу киселини в стомаха. Разтворете в чаша превърена вода по една лъжичка от трите съставки и изпийте. Питието повишава киселинността в стомаха и помага да се отървем от неприятното оригване и образуване на газове.Ябълков оцет и мед подобрява храносмилането
За подобряване на храносмилането опитайте смес от 1 ч. лъж. ябълков оцет и 1 ч. лъж. мед, разтворени в малка чаша топла вода. Изпийте сместта 30 минути преди хранене. Ябълковият оцет съдържа калий, фибри и някои хранителни вещества, които стимулират храносмилането в комбинация с ябълчената киселина. Така ще предотвратите появата на тежест и киселини в стомаха от консумацията на месо и мазни храни или трудносмилаеми храни, които не се разбират особено добре със стомаха.Оцетът от ябълки компенсира недостигът на храносмилателни ензими и стимулира работата на червата. Може да се използва за лечение на следните стомашно-чревни проблеми:
Ябълковият оцет облекчава стомашното разстройство
При спазми в стомаха, диария и разстройство смесете 1-2 супени лъжици ябълков оцет с някаква течност (вода,сок или чай). Изберете това, която няма да раздразни стомаха допълнително. Вкусът на оцета не е неприятен, ако го слагате в чая вместо лимон или примесите с плодов сок. Благодарение на антибиотичните си свойства ябълковият оцет е ефикасен лек за диария и разстройство. Пектинът, който се съдържа в него успокоява чревните спазми и облекчава стомаха.Ябълков оцет за подут корем
При задържане на газове и болезнено подуване на корема разтворете 2 супени лъжици ябълков оцет в чаша вода, разбъркайте и изпийте. Действа като лекарство за нарушено храносмилане и помага за намаляне на газовете. Може да опитате и компрес от ябълков оцет за подут корем: в 1 литър гореща вода разтворете 1/2 литър ябълков оцет. С получената смес намокрете голяма кърпа, изцедете я добре и поставете върху корема. Сменете, когато изстине кърпата. Освен, че облекчава подутия корем, компресът действа добре за кожата на корема.Ябълков оцет против запек
При нередовно изпразване на червата има опасност от задържане на токсини в организма. Това нарушава нормалното функциониране на стомаха и някои органи (жлъчка, черен дроб, панкреас) и води до редица заболявания. За да избегнете проблема ”лениви черва и запек” всяка сутрин на гладно пийте чаша вода с лъжичка ябълков оцет. При запек комбинацията мед и ябълков оцет действа като разхлабително, разтворете във вода по 1 лъжичка от двете съставки и изпийте на празен стомах. За по-сериозни проблеми съчетанието ленено семе и ябълков оцет работи ефикасно против запек: 4 суп. лъж. ленено семе се варят в 2 чаши вода за 15 мин. (или се киснат продължително - 12 часа) След това се прецежда. Може да се съхранява в хладилника. За еднократна доза разтворете в чаена чаша с вода 2 суп. лъж от течността и 1 ч. лъж. ябълков оцет. Приема се сутрин на гладно и вечер един час преди лягане.Ябълков оцет и прясно мляко подобрява метаболизма
Богатото съдържание на полезни бактерии, калий и пектин в ябълковия оцет подобрява метаболизма като цяло. Тези съставки ускоряват обмяната на веществата в организма. Ето защо оцетът от ябълки намира широко приложение в много диети за отслабване. Може да подобрите собствения си метаболизъм с ябълков оцет и прясно мляко: 2 суп. лъж натурален ябълков оцет и 2 суп. лъж. вода се смесват в 1/2 ч. чаша прясно мляко. Разбъркайте и изпийте сутрин на гладно.Оцетът от ябълки помага не само за здрав стомах. Може да се каже, че той е панацея за всякакви болести - от обикновени настинки до хипертония, диабет и др. Повече в следващите теми.
Няма коментари:
Публикуване на коментаркометар